Tekst og fotos Hasse Jørgensen, tirsdag den 8. august 2023

Ribes fine handelsliv har fået et supplement i denne uge, idet European Street Market besøger domkirkebyen.

Selv om vejret med kraftig vind og regn drillede de tilrejsende handlende, lykkedes det dem alligevel at få deres telte og boder stillet op på Torvet, og det lykkedes også for de fleste at holde åbent i dag, tirsdag, der er første åbningsdag på et ugelangt besøg i Ribe.

European Street Market er en organisation på tværs af landegrænser, der med de omrejsende handlende tager rundt i Europa og præsenterer specialiteter fra de respektive hjemlande.

Det drejer sig bl.a. om Tyskland, Holland, Italien, Ungarn og Grækenland, der hver på sin måde markedsfører deres hjemlands specialister som bratwurst, oste, skinker, pesto og flere andre delikatesser, som også omfattede søde sager.

I øjeblikket er European Street Market på en tur rundt i Danmark, og kortegen kommer også til Esbjerg i festugen.