Tekst Hasse Jørgensen, foto privat, søndag den 9. august 2026
Et par flasketyve blev snuppet på fersk gerning, og en ansat ved Kvickly i Ribe og et ægtepar fra Ribe fik sig en oplevelse ud over det sædvanlige søndag eftermiddag dels ved Kvickly og dels ved Netto, der – som det er de fleste bekendt – ligger få meter fra Kvickly.
Det ripensiske ægtepar opholdt sig på Kvicklys parkeringsplads ved den del af pladsen, der vender ud mod åen. Fruen i ægteparret fik øje på en kvinde med en barnevogn, der på mistænkelig vis synes at holde området under skarpt opsyn. Pludseligt ser fruen en mand komme ud gennem en port ind til Kvicklys parkeringsplads slæbende med to meget store sække med genbrugsflasker og dåser. Manden henvender sig til kvinden med barnevognen, og sammen iler de hen over parkeringspladsen med retning mod Netto.
Den mandlige part af ægteparret iler ind i Kvickly for at få fat i en medarbejder, mens fruen filmer det par, der forsvinder mod Netto.
Medarbejderen i Kvickly finder lynhurtigt ud af, at der mangler to store sække med returflasker og dåser, og alle tre løber over til Netto, hvor manden med sækkene er i gang med at putte flasker og dåser ind i flaskeautomaten mens damen med barnevognen vener.
– Vi siger meget bestemt på engelsk til dem, at de skal stoppe, og at de er anholdt, men manden med sækkene benægter pure, at de har gjort noget ulovligt. Da de ser de billeder, min kone har filmet, måtte han tilstå, fortæller ægtemanden.
– Damen med barnevognen stod med tre bonner på 300 kroner fra Nettos flaskeautomat, og da var de ikke mere end halvt færdige med at tømme de to sække. De bonner bad jeg om at få, og dem afleverede hun uden vrøvl.
– Jeg ringede straks til politiet, der lovede at sende en patrulje fra Esbjerg, men denne blev under vejs opholdt af et færdselsuheld, og først efter 55 minutter kom der en patrulje.
– Imens vi stod og ventede, blev manden med sækkene mere og mere aggressiv og utålmodig, men jeg sagde til ham, at han havde bare at blive på stedet, og det gjorde han, fortæller ægtemanden, hvorefter betjentene overtog det videre forløb i sagen.
– Min kone og jeg har efterfølgende grint noget af det, men det var en voldsom oplevelse, konstaterer ægtemanden sent søndag aften.






































































