Tekst og fotos Torben Ravnborg Nissen, tirsdag den 18. august 2026

I de sidste små 14 år er der sket en gennemgribende forvandling af Storkesøen i Ribe. Stedet er blevet moderniseret og udbygget med nye, moderne hytter, ferielejligheder og et campingområde.

Der er også kommet en ny reception og en flot og velassorteret butik med fiskegrej- og tøj, brugskunst, souvenir, is og drikkevarer blandt andet. Samtidig står receptionsbygningen flot og moderne og passer naturligt ind i miljøet på stedet.
Søpavillonen blevet moderniseret og har udviklet sig til et populært sted at holde receptioner, fødselsdage og familiefester.

I dag fremstår Fiskesøområdet som et moderne ferie- og oplevelsescenter, hvor fiskeri, overnatning, fritid, natur og selskabelighed går hånd i hånd.

Men nu er det blevet tid for medejer Anette Kirkegaard til at sige stop. Ryk Ind Ribe har sat hende i stævne for at høre, hvorfor hun har truffet beslutningen, og hvilke tanker hun gør sig om fremtiden.

(artiklen fortsætter med flere billeder herunder)

En beslutning, der er vokset frem

– Det er noget, der er kommet gradvist hen over de sidste år, at jeg har overvejet, om jeg skulle prøve noget andet, fortæller Anette Kirkegaard.

Hun kom til Storkesøen i 2012. I begyndelsen havde hun samtidig sit daværende fuldtidsjob som salgskonsulent, og når arbejdsdagen var slut, gik turen til Storkesøen.14 år er lang tid, og gennem årene har der været mange beslutninger, der skulle træffes, og mange ting, der skulle få hverdagen til at fungere.

– Der er jo hele tiden det ansvar, at du skal sørge for, at der er personale nok, rengøringen skal fungere osv. Der er også stor forskel på de forskellige sæsoner, og det hele skal gå op i en højere enhed. Jeg har nok fået brug for ikke at skulle tage alle de der beslutninger, siger hun eftertænksomt.

Stolt af udviklingen

Når hun ser tilbage på årene på Storkesøen, er der især én beslutning, hun fremhæver:

– Jeg tror faktisk, det var den første store beslutning, vi tog. Det var, da vi fik købt grunden herude foran.

Grunden var dengang tilgroet og rodet, og Anette var meget bevidst om, hvilken betydning det havde for gæsternes første indtryk.

– Hvis jeg selv kom til det, så ville jeg tænke: Ej, hvad er det her? Først når man kom ind bagved, kunne man se tingene. Så jeg er rigtig, rigtig glad for, at vi fik købt den grund.

Siden er området blevet udviklet med forskellige afsnit, blandt andet campingområde og nyt hytteområde. De moderne hytter, som i dag også kan betegnes som tiny houses, blev hentet hjem fra Polen. De første hytter kom omkring 2019, og senere blev området yderligere udbygget. Undervejs blev der også bygget fire lejligheder med sø-udsigt. Men så kom Covid-pandemien.

– Det er nok det værste, der er sket i den tid, vi har været her. Fra en fuldt booket kalender blev alt aflyst.

Storkesøen var på det tidspunkt stærkt afhængig af udenlandske gæster, ikke mindst tyske fiskere, som pludselig ikke kunne komme over grænsen. Alligevel valgte man at fortsætte med byggeriet.

– Vi tænkte: Jamen, vi gør det. Og så byggede vi alligevel de fire huse, og året efter gennemførte vi endnu et byggeri.

Det er menneskerne, hun kommer til at savne

Når Anette skal pege på det, hun kommer til at savne mest, er svaret menneskene:

– Jeg kan jo godt lide selve arbejdet med mennesker. Og det er faktisk det, der har gået igennem mit liv, altså min arbejdstilværelse.

Det har været en rød tråd gennem hendes arbejdsliv, og på Storkesøen er det blevet særligt tydeligt.

– Herude har vi mange faste gæster, som kommer både forår og efterår. Man lærer dem jo at kende. Der er jo en masse mennesker, som jeg ikke kommer til at have mere at gøre med. Der er mange, som har været med i mange, mange år. Og dem kommer jeg da til at savne.

Et godt samarbejde

Anette har gennem årene arbejdet tæt sammen med Knud Erik Chrestensen, som fortsætter på Storkesøen som eneejer.

– Det har været et godt samarbejde. Det kan man jo også se. Det har jo båret frugt.

Sammen har de blandt andet været med til at udvikle Søpavillonen, som efter en større udvidelse nu kan rumme langt flere gæster end tidligere. Hvor der før var plads til omkring 50, kan de to lokaler i dag slås sammen, så der kan være op mod 150 gæster.

– Folk er så glade for det. Maden er perfekt, omgivelserne er perfekte, lokalerne er perfekte – alt spiller.

Hvad skal der så ske?

Nu venter der Anette en ny hverdag. Hun har endnu ikke lagt sig fast på, hvad den skal indeholde.

– Jeg kunne godt tænke mig at komme ud og måske få noget lidt i samme dur. Eller det kan også være noget ganske andet. Stadigvæk gerne noget, hvor der er mennesker. Eller i hvert fald, hvor der er nogle kolleger, man kan have noget sparring med. Og helst her i Ribe-området, siger Anette med et stort smil.

Dermed er døren ikke lukket til et nyt arbejdsliv – tværtimod. Anette er allerede begyndt at kigge fremad og har slået et opslag op på LinkedIn, hvor hun fortæller, at hun søger nye muligheder.

– Hvis der er nogen, der tænker, at de kunne bruge sådan en som mig, så er de velkomne til at kontakte mig. Jeg er åben over for alt, især hvis det har med mennesker at gøre, siger Anette Kirkegaard med et stort smil.