Tekst og foto: René Jørgensen
12. marts 2019.
Energi, smil, attitude og en fed stemning i Kongeåhallen.
I 125 lande danses Zumba hver uge, men hvor stammer den populære motionsform fra? Egentlig er Zumba en “gammel” opfindelse.

Den colombianske aerobicinstruktør og koreograf for Shakira Beto Perez var en dag kommet hurtigt ud af døren uden sin traditionelle fitnessmusik, og han måtte hurtigt finde en løsning. I bilen havde han et bånd med musik, der endte med at blive en del af musikken til vor tids hurtigst voksende fitnesssucces! Faktisk har både Kirsten Christensen og Lene Jacobsen mødt Perez, det var for nogle år siden til et stævne i Hamborg, hvor et par tusinde Zumba-glade kvinder deltog.
Mere end 12 millioner mennesker i 125 lande danser Zumba hver uge.
I Gredstedbro er rytmerne med til at glæde en flok kvinder, der arbejdede hårdt med næsten synkron-agtige bevægelser, let svævende hen over gulvet, gav den gas til DJ Kim Jacobsens rytmer, der var indspillet til lejligheden sammen med spotlights i alverdens farver. Fede rytmer tordnede ud af højtalerne, og kunne blæse enhver toupé af.

Kirsten Christensen og Lene Jacobsen er de to instruktører der binder herlighederne sammen, og til aftenenes zumba skulle stilen finpudses inden holdets optræden til DGI stævnet på lørdag i Ribe Fritidscenter.

Kom og oplev gruppen lørdag kl. 14.39. Der er garanti for tempo, store smil og veloplagte zumba-udøvere.
Flere billeder, følg prikkerne under billedet.










































































