Tekst & Foto: Johnny Tauman
24. februar 2024

(Første artikel af tre med Jørgen Skov)

Står du på hjørnet af Dagmarsgade og kikker på huset Dagmarsgade 10, mon så ikke tanken opstår: – Det ser da helt forkert ud – og hvilken bygherre har i sin tid opført en ejendom med så skæve propositioner?

RYK IND RIBE er taget på besøg hos Jørgen Skov, som ejer bygningen, der er under restaurering. – Ved du godt, at folk i Ribe sammenligner din renovering med bygningen af Sagrada Familia i Barcelona – den ufærdige kirke, som betragtes som arkitekten Antoni Gaudis mesterværk?

Et hobbyprojekt

En smilende Jørgen kan godt se pointen, selvom arbejdet med at istandsætte butikslokalet, trappegangen med toilet og lejligheden på første sal jo kun nærmer sig fem år: – Det er mit hobby projekt, hvor jeg virkelig møder en masse udfordringer, men først skal du lige have historien.

Da jernbanen blev anlagt i Ribe i 1875, stod et hus i vejen, da man ønskede en direkte udsigt fra Rådhuset til Banegården. – Dengang fortsatte Sortebrødregade over i Badstuegade, og mit nuværende hus stod i vejen, lyder det fra Jørgen, der fortsætter: – For at løse dette problem blev huset skåret igennem. Og det er ganske vist! En del af huset blev fjernet, så rejsende fra banegården kunne nyde udsigten fra banegården til Rådhuset – og omvendt – uden forhindringer.

Et flot vidnesbyrd

Det fortæller, hvor vigtig udsigten og byens karakter var for folk på den tid – et flot vidnesbyrd!
– Jeg kunne godt tænke mig, at disse værdier og vidnesbyrdet herom også ville gælde for alle de forhold, som RYK IND RIBE har beskrevet i artiklen: Hvem skal sidde for bordenden?

Fra Stationsvej til Dagmarsgade

PS! For god orden skyld skal det lige nævnes, at Jørgens ejendom faktisk havde adressen Stationsvej, inden den blev ændret til Dagmarsgade.

RYK IND RIBE har planlagt tre artikler med Jørgen Skov!

(Anden artikel af tre bringes mandag)