Tekst & Collage: Johnny Tauman
29. december 2020
Rigtig mange kender Egon fra Roager – med efternavnet Christensen.
Han er en flittig mand, som yder et stort arbejde for lokalområdet udført med respekt for de udfordringer, som helbredet fra tid til anden begrænser.
RYK IND RIBE vil i fire artikler beskrive den unge fyr, som fandt sit livs kærlighed ved et enkebal på Gram Hotel – den 28 årig kvinde Grethe Hansen fra Ø. Åbølling.
Familien fik fire drenge.
Egon vil komme nærmere ind på en barndom med arbejdsopgaver som 5 årig, mobning, sit første kamera og livet med billeder fra familiefester og sammenkomster i lokalområdet.
Og så er Egon i øvrigt stadig aktiv inden for FDF.
Den nyeste videoproduktion optog Egon d. 24. december, redigerede om natten og distribuerede på Facebook d. 25. december. Den hedder “Hilsen fra Spandet Kirke” og kan ses på hjemmesiden for begge sogne og Vadehavspastoratets hjemmeside.
Første artikel om den farverige og alsidige Egon bringer vi onsdag d. 30. december.









































































