Tekst og foto Hasse Jørgensen, mandag den 12. maj 2025
Den planlagte solcelle- og vindmøllepark på Spandet Mark fik mandag aften den dialoggruppe bestående af lokale, som skal sikre, at den nye energipark for alvor får et lokalt islæt ved den endelige udformning.
Dialoggruppen blev nedsat ved et møde i Spandet Forsamlingshus, som blevet noget af et tilløbsstykke. Omkring 120 mennesker deltog i mødet, og der måtte hentes flere stole, så alle kunne få et sæde. Om personalet var forberedt på det store fremmøde, skal være usagt, men der var i hver fald rigeligt med god kaffe og kage i pausen.
Viceteknisk direktør i Esbjerg Kommune, Peer Rexen, understregede kraftigt i sin velkomst og indledning, at dialoggruppen er meget væsentligt for netop at sikre den lokale indflydelse på projektets endelige udformning.
– Og, sagde Peer Rexen, det er meget vigtigt med den lokale opbakning i projektet.
Det lokale projekt opføres af firmaerne Euro Wind Energy og Wind Estate, og selv om der er tale om to firmaer, er det et fælles projekt, de leverer.
Projektet omfatter 10 vindmøller med en total højde på 185 meter og en nav-højde på omkring 100 meter. En mølle vil kunne lave strøm svarende til omkring 90.000 husstandes gennemsnitlige forbrug. Dertil kommer 185 hektar solceller, der i midten skal forsynes med store batterier, der kan sikre en nogenlunde konstant spænding på nettet. Det hele skal holdes under en højde på maksimalt fire meter, og ”pakkes” ind i en beplantning, så det bliver skjult.
Anders fra Wind Estate gennemgik de nærmere tekniske detaljer om projektet, og han redegjorde for de erstatnings- og kompensationsmuligheder, der er for værditab af ejendomme eller gener ved projektet, ligesom der kan være tilfælde, hvor ejerne af ejendomme kan forlange, at opstilleren køber disse.
Der er også mulighed for, at de lokale, kan blive medejere af projektet på forskellige vilkår alt efter, hvor langt væk fra selve energiparken, de bor.
Den efterfølgende debat medførte både mange spørgsmål og kommentarer, og Peer Rexen understregede, at alle spørgsmål og kommentarer blev noteret ned og taget med i det videre arbejde. I øvrigt vil alt, hvad der bliver registreret omkring det fremtidige arbejde med projektet blive lagt ud på kommunens hjemmeside, så der bliver tale om en total gennemsigtig proces.
Du kan læse mere om energiparker på kommunens hjemmeside, og andet sted her på siden kan du læse om hele proceduren omkring etableringen af parkerne.

Flere byrådsmedlemmer blev spottet til mødet. Bl.a. Henning Ravn, Kurt Bjerrum, Anders Rohr Jørgensen, Klaus Sandfeld, Alex Sørensen, Henrik Andersen, Jørgen Boesen og Jørgen Ahlquist.