Tekst Hasse Jørgensen, søndag den 1. juli
Det vil tage endnu nogle dage, inden det gode skib Martha kan begynde at sejle turister og fastboende mellem Skibbroen og Kammerslusen, og der vil gå endnu længere tid, inden skibet kan begynde den planlagte sejlads fra Ribe til Sønderho.
Oprindeligt var det planen, at Martha skulle have været navngivet officielt i Ribe i lørdags den 30. juni. Men Skibet er stadig ikke kommet til Ribe fra Egernsund, fortæller skibsfører og bestyrelsesmedlem i foreningen Skøgum, der står bag Martha, Anker Andsbjerg.
– Vi regner med, at vi kan søsætte skibet mandag den 9. juli ved Kammerslusen, og vi regner med, at de sidste af Søfartsstyrelsens prøver kan gennemføres den 16. juli, og at skibet derefter kan godkendes til sejladser med personer, fortæller Anker Andsbjerg.
Når det er sket, er det planen, at Martha enten den 17. eller 18. juli sejles til Esbjerg, hvor skibet efter planen skal sejle med turister i Esbjerg Havn under Cutty Sark Tall Ship Race. Og når det er overstået, vender skibet tilbage til Ribe for at påbegynde rutesejladsen mellem Skibbroen og Kammerslusen.
Martha bliver i første omgang indregistreret til 12 passagerer, når den sejler på åen.
Sejladsen til Sønderho kan først startes, når havnen i Sønderho og sejlrenden hertil er uddybet. Det arbejde ventes påbegyndt i efteråret, og derefter skulle sejladsen efter planen kunne startes til næste sommer.










































































