Tekst og foto: Renè Jørgensen
2. oktober 2019.
JyskeVestkysten bringer tirsdag nogle spørgsmål til de folkevalgte i det Syd og Sønderjyske, hvor Anders Kronborg er valgt. Men der er flere spørgsmål end de rettede, der trænger sig på.
– Det er vigtigt, at Syd-, Sønderjylland og Vestjylland også oplever vækst, velfærd, udvikling og nye arbejdspladser. Derfor skal vi arbejde målrettet efter en bedre balance mellem land og by. Jeg ser gerne flere uddannelsesinstitutioner, statslige arbejdspladser og bedre togforbindelser i vores del af landet. Det betyder en grundig evaluering af kommunalreformen og mindre centralisering. Jeg mener det vil være oplagt, at jurauddannelsen bliver en del af uddannelsestilbuddet i Esbjerg. Derudover synes jeg også, der bør være bedre forhold for vores landbrugsskoler, som styrker de mindre samfund og fødekæden til landbruget. Samtidig er det helt afgørende, at Center for Landdistriktsforskning bliver opprioriteret siger Anders Kronborg.
RYK IND RIBE har snakket med Anders Kronborg om nogle emner, der vil have betydning for Ribe. Anders Kronborg har et særdeles godt kendskab til Ribe, ikke mindst fra tiden som udvalgs formand for teknik og byggeudvalget, og er ofte i Ribe.
– Jeg har bl.a. fokus på udbygningen af hovedvej A11, flere cykelstier og ikke mindst en meget bedre offentlig transport. Her fylder bl.a. en hurtigere togforbindelse mellem Esbjerg og København meget på min ønskeseddel, ligesom visionerne om Esbjerg Nærbane gør det.
Lige præcis Nærbanen i Esbjerg, der vil betyde 20 minutters drift, vil være gavnlig for de studerende, der tager fra Ribe til Esbjerg. Nærbanen vil få station i Jerne-området og vil derfor være tæt på uddannelsesstederne.
– Men jeg mener også, at såfremt økonomien rækker så langt, kunne det være en god idé at forsætte det eksisterede projekt med vejføringen rundt ved Ribe, så der kommer sammenhæng i vejnettet. Vi kunne forsætte med 2+1 løsningen frem til Gredstedbro, men som sagt, afhænger det af økonomien, slutter Anders Kronborg samtalen med RYK IND RIBE, på en ellers travl arbejdsdag i Folketinget.
Hele vej-debatten er konstant aktuel på grund af de udfordringer, der er i området: tunnelarbejdet, krydset ved Industrivej og det stillestående arbejde omkring Skovgrillen, hvor Danmarks Naturfredningsforening har indgivet en klage over Esbjerg Kommunes dispensation.
2+1 løsningen er det forslag, der går fra grænsen til Korskroen, og da den bevægelige bro først kommer i 2023, kunne hele projektet med udbygningen til Gredstedbro være færdig på samme tid og være med til at løse de trafikale problemer, Ribeområdet har.
En 2+1 vej er en vejtype, som skiftevis har en eller to kørebaner i en given retning. Den kan have en midterrabat, som oftest i form af wirer udført i stål, eller den kan have et midterareal, der kan overkøres. Denne vejtype har som regel tre gennemgående kørebaner på hele strækningen, dog kun to de steder, hvor to kørebaner i den ene retning overgår til én og omvendt i den modsatte retning. Vejtypen forekommer meget i Sverige og Norge, og var tidligere udbredt i Danmark inden udbygningen af motorvejsnettet. Da kørebanerne er noget smallere end på en motorvej, er 2+1-veje som oftest udlagt som motortrafikveje. Hvor dette ikke er tilfældet, kan det betyde langsomtgående trafik så som traktorer og motoriserede redskaber.










































































