Tekst & Foto Johnny Tauman
4. april 2020

”Der var en, der var to, der var tre, der var, fire, der var fem, der var …. ” ikke flere, som skulle med eftermiddagstoget mod Tønder, da RYK IND RIBE besøgte den næsten mennesketomme Banegård.
I coronakrisen kører der færre tog – det gælder også på strækningen Esbjerg-Tønder t/r.
Normalt plejer toget at komme et par minutter senere end det angivne afgangstidspunkt, men de få passagerer i toget – flere sektioner var tomme – var medvirkende til, at toget kom rullende ind til perronen 4 minutter tidligere end vanligt.

Længe så det ud til, at det kun var den lille familie, som skulle med.

Umiddelbart skulle passagererne – en far, mor og et barn samt en mand og en kvinde nok kun til Hviding – og derfor ville ”spøgelsestoget” måske køre alene videre til Tønder.
På busterminalen holdt der blot én bus – bybussen var kørt afsted til tiden for at samle passagerer op: ” ”Der var en, der var to, der var tre, der var ingen”.

Og så går det mod Tønder – forbi den næsten tomme busterminal

Vi holder afstand, begrænser den offentlige trafik!
Før krisen søgte RYK IND RIBE at få oplyst passagertal mellem Gredstedbro og Ribe. Gry fra Kundeservice skrev i den forbindelse: ”Arriva oplyser ikke passagertal, da det er fortrolige oplysninger.