Tekst og foto Hasse Jørgensen, søndag den 25. februar 2024
Feriemessen Ferie For Alle i Herning Messecenter er et fantastisk udstillingsvindue, hvor tusindvis af mennesker kommer forbi de tre dage, messen varer, og hvor masser af udstillere indenfor stort set alt, hvad der har med camping at gøre, er repræsenteret.
Som tidligere år var Anne Schested Hansen og Jonas Grønbech som indehavere af Ribe Camping med også på dette års messe, der sluttede søndag. Og som beskrevet andet sted på siden, var de i fire kategorier nomineret til bedste campingplads i Danmark af netop campister. Og Anne Schested Hansen og Jonas Grønbech gjorde rent bord i alle fire kategorier. De er simpelthen de bedste.
At være med på en sådan messe, er et fantastisk slid. Først er der alle forberedelserne, der skal laves udstillingsmateriale, og man er hjemme fra virksomheden i fire til fem dage. Desuden er det enormt hårdt at stå op på standen de mange timer hver dag.
– Giver det flere gæster på pladsen, at i repræsenteret her?
– Det er meget vanskeligt at måle, men vi får talt med mange mennesker, og vi får også et netværk.
– Der er mange af de mennesker, vi kender fra campingpladsen, som kommer og besøger os på standen, men der er også mange nye mennesker, vi kommer i kontakt med. Både fredag og lørdag var der rigtig travlt, mens søndagen var en lille smule mere stille, men der var fortsat mange mennesker, fortæller Jonas Sørensen.
Han fortæller videre, at ud over at fortælle om campingpladsen, giver det også lejlighed til at fortælle om Ribe.
– Der er altså mange mennesker, der ikke ved, hvor Ribe er. Vi har været på udstillinger i Randers og i København, og her var der mange, der kom og spurgte, hvor Ribe ligger.
– Vi kunne jo så fortælle dem, at det ligger i det sydvestlige Jylland lidt syd for Esbjerg. Og det giver jo også mulighed for at fortælle, at det rent faktisk er Danmarks ældste by og at der er en fantastisk masse oplevelser at hente i Ribe og omegn. Så på den måde er det også turistinformation.

Der var konstant mange mennesker, der skulle høre om Ribe Camping og Ribe