Tekst Hasse Jørgensen, foto Rene Jørgensen. Søndag den 7. april

Der bliver ikke indført parkeringsrestriktioner på Holmevej og Damvej i denne omgang, men sagen bliver taget op igen, når P Syd bliver udvidet med den grusbelagte plads ved Haulundvej, som i dag bruges som oplagsplads.

Det er konklusionen på det møde, udvalget for teknik og byggeri har holdt om sagen.

Formanden for udvalget, Søren Heide Lambertsen (S) erkender, at beboerne næppe bliver glade for den beslutning.

– Men med den belastning, der er i dag, hvor alle parkeringspladser er opbrugt, kan vi ikke indføre restriktioner på de to veje i øjeblikket. Når P Syd er udvidet, tager vi sagen op igen, siger formanden.

Dermed følger udvalget embedsmændenes indstilling, der også betyder, at der indføres standsningsforbud på det stykke af Damvej, der ligger mellem stierne, der fører henholdsvis til P Syd og via kirkegården ind i byen. Det sker af sikkerhedsmæssige årsager.

Der har være foreslået to timers parkering på Holmevej og Damvej med parkeringslicens til beboerne som i den indre by. Beboerne mener, de mange parkerede biler er farlige rent trafikalt og for de skolebørn, der bruger vejene, ligesom bilerne er generende, når beboerne skal ud af egne indkørsler.