Tekst og foto: René Jørgensen
3. marts 2019.
Den lille politibetjent jagter dinosauren i fuld tempo.
Og så var dagen ellers i gang i Jernved Kulturhus. Mik Stabel-Andersen ville overraske svigermor. I ført morgenkåbe, stikkelsbærben og et bruseforhæng på stativ med valgslogans og billeder af svigermor, fik Mik sat gang i løjerne. Miks svigermor er Henny Fiskbæk der er opstillet til folketinget for Socialdemokraterne, blev da også noget overrasket, og dermed fik han skudt valgkampen i gang i det lille sogn.

Der var tøndeslagning med overraskelser og en fantastisk fastelavnsbrunch, da borgerne i Jernved og Jernvedlund mødtes til den årlige fastelavns fest i Kulturhuset i dag søndag. Alt var timet og tilrettelagt efter alle kunstens regler, og der var noget for både børnene og de voksne. 86 voksne og 31 børn havde tilmeldt sig, og de fik nogle fornøjelige timer i Kulturhuset.

Et fantastik bord var dækket med lækkerier, der var Scrabled eggs m/ pølser, røget laks og et lækkert pålægsfad. Nu er man jo så heldige at sognet råder over et glimrende mejeri og fra Jernved Mejeri var der ikke sparet på brie- og skæreoste. Et dejligt bord med lækkerier, som bekom borgerne ganske godt.

De udklædte børn tævede løs på tønden, en tønde der var udsmykket med fastelavnspynt som var fabrikeret til dagen hjemmefra.
Det var Tue der efter noget tid fik banket tønden ned, godt hjulpen af Lukas fra Viborg, der i weekenden besøgte bedsteforældrene i Jernved. Tue blev kattekonge og katteprinsen blev Lukas.


De mange børn var klædt festligt ud, der var en lille tiger, en turtle, Pippi langstrømpe og selvfølgelig prinsesserne i deres fine kjoler. Superpigen.Der var sørøveren, spiderman, soldaten, Starwarkrigeren, politibetjentene, ja sågar en pizza var med i tøndeslagningen.

Se flere fotos, følg prikkerne på det øverste billede.










































































