Tekst og foto: René Jørgensen
09. marts 2019.

DEBAT: Tidligere rådhus bliver til aktivitetshus for både ældre og unge.

Sådan står det at læse i Vejen Ugeavis om det gamle rådhus i Holsted. Måske kan denne læsning overføres til Ribe? Borgerservice lukker måske ved udgangen af 2019 – og med lidt god vilje kunne der vel etableres et aktivitetshus i kombination med de funktioner, der stadig vil være at finde på Ribe Rådhus.

Er der en sammenlægning på vej mellem Dagtilbud i Ribe og skoleområdet, der har til huse i Esbjerg? Hvis det er tilfældet, er det jo nærliggende at placere en fælles forvaltning i Esbjerg, så direktørområdet er samlet et sted. Det vil samtidig frigives adskillige velholdte kvadratmeter i de eksisterende bygninger.

Hvor ligger gevinsten?  – Ribe får det aktivitetshus, der ønske og efterhånden har været efterspurgt i mange, mange adskillige år. Der er en kantine, der for få kroner igen kan komme i daglig drift med kunder hos husets brugere og de ansatte, der er tilbage i bygningen.

Forslagene er mange til anvendelse af de ledige lokaler på Giørtz Plads – en borger har endog placeret Vittenbergskolen ind i lokalerne.

RYK IND RIBE tror på en løsning, hvor det digitale Borgerservice knyttes sammen med et aktivitetshus, hvor synergieffekten med kantinedrift og den centrale placering vil være med til at skabe liv omkring midtbyen – og hvor det trafikale knudepunkt med busser og tog vil det gøre det muligt for omegnens beboere også at kunne deltage i aktiviteterne.
Hvad tænker du? Er det en vej Ribe-borgerne skal gå?