Tekst og fotos Hasse Jørgensen, fredag den 2. november.
125 elever fra de to skoler i Ribe, Ansgarskolen og Vittenbergskolen, fik denne fredag en enestående lejlighed til at se, hvordan der undervises og arbejdes på Ribe Katedralskole.
Her har de studerende i 2. g arbejdet tværfagligt med deres naturvidenskabelige/samfundsvidenskabelige fag og matematik i fem uger, og det kulminerede fredag formiddag, hvor de 125 elever fra 8. klasserne var med på katedralskolen dels for at blive undervist af 2. g’erne, og dels for at være oppe til ”eksamen”. Og for en gangs skyld måtte mobiltelefonerne meget gerne være fremme i løbet af undervisningen, ja rent faktisk skulle de bruges til at besvare spørgsmålene under vejs i forløbet og til eksamen.
Eleverne i 2. g har ud over at arbejde med biogas, biodiesel, vindenergi og klimapolitik også skullet lave deres egne posters, videnskabelige plakater, som efter endt arbejde blev udstillet og deltog i en intern konkurrence, hvor eleverne vurderede kammeraternes værker.
Og som kronen på værket kom så 8. klasses elever, der dels blev undervist af 2. g’erne i det pensum, de selv har arbejdet med, og dels besvarede spørgsmål under vejs og gik til ”eksamen” i stoffet.
For eleverne i 8. klasse tjente arrangementet to formål. Nemlig at give eleverne noget viden om klimaforhold i det hele taget og samtidig give dem et indblik i, hvordan der også undervises og arbejdes på gymnasiet. Og 2. g’erne lærte ikke alene noget om det konkrete emne men i høj grad også noget om, hvordan det er at formidle sin viden.










































































