Tekst Hasse Jørgensen, arkivfoto Ryk Ind Ribe, onsdag den 25. marts 2026
Pinsen i år, der falder den 24. og 25. maj, bliver noget helt særligt i år.
Den rummer bl.a. Tulipanfesten, der gennem flere end 70 år har været en af de helt store byfester i landsdelen med deltagelse af tusinder af mennesker fra nær og fjern.
Men i år kommer også Folkemødet til. Folkemødet koncentrerer sig om Ansgars liv og virke. Folkefesten vil formentligt også trække masser af mennesker til byen, idet folkefesten byder på masser af forskellige arrangementer.
Nu søger Ribe Handel tilladelse til, at byens forretninger må holde åben søndag den 24. og mandag den 25. maj – 1. og 2. pinsedag, og det spørgsmål bliver behandlet på byrådets møde på tirsdag den 7. april. Normalt holdes byrådsmøderne om mandagen, men da mandag den 6. april er 2. påske dag, flyttes mødet til tirsdag.
Det er i sidste instans erhvervsstyrelsen, der kan give tilladelsen, men det skal ske efter en anbefaling fra byrådet. De tidligere år er tilladelsen givet.










































































