Tekst Hasse Jørgensen, pressefoto, tirsdag den 29. marts 2022

Der bliver både lokal deltagelse og deltagelse ude fra, når bandet Ruby Sky lørdag den 9. april klokken 20 går på scenen på Hotel Ribe.

Det er jazzin Ribe, der arrangerer koncerten, og blandt de lokale aktører er den lokale jazzklubs formand, Jakob Jakobsen.

I en pressemeddelelse hedder det om Ruby Sky: “Et dansk/norsk alt-R&B band, der laver musik lige imellem dag og nat – når den rubinrøde himmel kommer frem. Gennem deres organiske lyd og eftertænksomme lyrik, får de dig til at glemme alt om tid og sted – og bare være til i nuet som den du er.

De kendes på deres altid varierende fokuspunkt i musikken, hvor alle instrumenter løfter i flok – og på skift. Gennem deres groove får de gulvet til at gynge under dig, og skaber en boble, hvor det eneste der eksisterer i verden, er beskidte beats, farverig harmoni og fængende melodier.

Aktuelt for RUBY SKY er lige nu deres nyeste live double-single “Villa Blanca Sessions”.

En lækker moderne r&b, med en organisk og varm lyd. Et ”Band of Tomorrow” og ”bliv lullet ind i en alternativ virkelighed med groovy vibes” – skriver VINK Aarhus.”

Entre: 150 kr., medlemmer120 kr. og studerende 50 kr.