Tekst: René Jørgensen, pressefoto
6. juni 2023.
Dansesko, fadøl og Sydamerikanske toner
Er man til rytmiske toner, og gerne vil prøve sine dansefærdigheder af, er der en god chance for det torsdag aften på Ribe bryghus.
Fra Santiago i Chile, kommer det unge, sprudlende fem mands orkester, Golosa La Orquesta, som spiller sydamerikansk folkemusik, hvor jazz og rock indgår i det vokale.
-Torsdag den 8. juni får vi besøg af det chilenske band Golosa La Orquesta, der spiller spændende musik, fortæller Lars Nielsen fra Ribe bryghus. Festlighederne starter fra kl. 20, og der skal ikke på forhånd købes billet, den køber man i døren.
Kendskabet til det sydamerikanske orkester har Lars Nielsen fået gennem den lokale musiker Rod Sinclair, der under en turne i Sydamerika hørte det sprudlende band spille, og den musik vil vi gerne præsenterer i Ribe, fortæller Lars Nielsen.
Hvor orkesteret optræder, er det med en smittende spilleglæde og det bliver meget svært at sidde stille. De har optrådt flere steder i Danmark, og orkesteret er kendt for at levere god musik til en Argentinsk tango, så husk danseskoen, for mon ikke der bliver plads til en dans på bryghuset.
Billetter koster 100 kroner.