Tekst Hasse Jørgensen, pressefoto, torsdag den 23. januar.
Hvem husker ikke De Nattergale med Carsten Knudsen, Uffe Rørbæk Madsen og Viggo sommer. Bandet, der fik deres gennembrud med sangen ”Uha da da” og som senere blev en fantastisk succes på landsplan, da de lavede The Julekalender for TV i 1991.
Bandet blev opløst på grund af sygdom, men på torsdag den 30. januar bliver der mulighed for et genhør med 1/3 af De Nattergale, nemlig Carsten Knudsen. Han gæster klokken 20 Hotel Ribe for at give et af sine virkelig morsomme one manshow.
Carsten Knudsen er entertainer, skuespiller, musiker og særdeles morsom. Hans ofte underspillede humor gør altid stor lykke, og hans sidste monolog, hvor han grynter sig som en gris gennem hele monologen, der selvfølgelig handler om en grisehandler, er efter undertegnedes mening ubetalelig morsom.
Carsten Knudsen vil torsdag på Hotel Ribe give prøver på både nye og gamle numre. Billetter til forestillingen kan købes på hotellet.