Tekst og foto Hasse Jørgensen, fredag den 1. marts.
Efter to måneders lukning på grund af ombygning af hele bygningskomplekset og renovering af lokalerne, var Cafe Quedens i Ribe i går, fredag den 1. marts, parat til igen at modtage gæsterne i de istandsatte lokaler.
Og de mange gæster tog vel imod de nye, ”gamle” lokaler, der fremstår i friske og oprindelige lyse farver, men hvor charmen fra den gamle cafe er bevaret, og hvor ”cafemutter” Lise Frederiksen med vanlig omhu tager imod og beværter de mange gæster.
Som det var tilfældet med Elsebet Nørgaard, der kom fra Århus for at deltage i åbningen af den renoverede cafe.
– Jeg er en svigerinde til Ole Barkentin og skulle til Ribe lørdag, men da jeg hørte, at Lise genåbnede sin cafe fredag, så fremrykkede jeg mit besøg, så jeg kunne være med til åbningen, fortalte Elsebet Nørgaard alt i mens hun udvekslede det sidste nyt med Lise og afgav sin bestilling.
Cafe Quedens genåbner i velkendt stil, men nyt er det smørrebrød, som ”huset” lancerer, og som der gives rabat på den første uge i den første forårsmåned.










































































