Tekst og arkivfoto Hasse Jørgensen, mandag den 9. oktober 2023
Så er det endeligt afgjort!
Ribe Boligforening fik af Ribe Byråd mandag tilladelse til at rive de ti boliger ved Nipsvej ned og i stedet opføre 21 nye boliger på stedet.
Samtidig med, at boligforeningen mandag holdt borgermøde om projektet for at orientere de omgivende beboere om projektet og den kommende byggeplads, sagde byrådet god for projektet uden kommentarer.
Projektet har været længe under vejs af flere forskellige årsager. Bl.a. steg udgifterne til projektet fra omkring 37 millioner kroner til omkring 49 millioner kroner grundet inflationen og dermed stigende håndværkerudgifter. Imens er de ti eksisterende bygninger forfaldet mere og mere. Beslutningerne om at Ribe dem ned skyldes, at de efter eksperters mening ikke var egnede til istandsættelse.