Tekst og arkivfoto Hasse Jørgensen, mandag den 17. august 2026
Byrådet fik mandag aften et nyt parti. Det skete i og med, at et enigt byråd godkendte, at de to hidtidige løsgængere, Hans Erik Møller og Michael Harbøll, er gået sammen og dannet deres eget parti med navnet Demokratilisten Esbjerg liste D.
De to byrådsmedlemmer stillede begge op til det sidste kommunalvalg for Socialdemokratiet og blev genvalgt. Men uroen i Socialdemokratiet både før og efter valget medførte, at de to meldte sig ud af partiet.
Michael Harbøll blev med det samme løsgænger, mens Hans Erik Møller først meldte sig ind i SF. Et parti han senere forlod for at blive løsgænger, og nu har Møller og Harbøll så stiftet deres eget parti med grundlag i de Socialdemokratiske holdninger, som de tidligere har udtalt.







































































