Tekst Hasse Jørgensen, foto Byhistorisk Arkiv, onsdag den 16. november 2022

I de kommende måneder står Ribe Byhistoriske Arkiv sammen med Ribe Bibliotek for to bogpræsentationer i seminarieHuset i Ribe.

Tirsdag den 6. december 2022 kl. 16,30 præsenterer arkivleder Mette Guldberg bogen “100 års vadehavssejlads. Everten ”Rebekka” af Fanø”

”Rebekka” blev bygget i Nordby i 1920 og sejlede i mange år gods mellem Fanø og Esbjerg. Siden blev den solgt til stenfiskerfartøj og lystfartøj, indtil den blev genfundet som vrag i København, ført tilbage til Fanø og restaureret. Bogen fortæller om everterne i Vadehavet og om ”Rebekka”s omskiftelige tilværelse fra fragtskib til sejlende repræsentant for Vadehavets kulturarv. Det er gratis at deltage. Billetter kan fås på bibliotekets hjemmeside: https://www.esbjergbibliotek.dk/arrangementer/andet/rebekka-en-evert-fulde-sejl

Det andet arrangement finder sted torsdag den 26. januar 2023, hvor Søren Mulvad og Torben Hestehave vil præsentere deres bog Finurlige fortællinger og pudsige personer i Ribe.

Bogen rummer en perlerække af de anekdoter, byens guider fortæller om Ribe, illustreret af gamle Ribe-postkort fra Torben Hestehaves righoldige samling. Gennem muntre fortællinger om situationer og personer, der har sat deres aftryk på Ribe gennem tiden, giver bogen et billede af Ribe, som hidtil mest er blevet formidlet i mundtlig form.

Begge arrangementer finder sted Fællessalen i seminarieHuset, Simon Hansens Vej 1, 6760 Ribe.

Der er i øvrigt mulighed for at købe historiske julekort med Ribe-motiver på arkivet og i arkivets webshop https://webshop-arkiv.esbjerg.dk/. Her kan man også finde bøgerne om ”Rebekka” og om ”Finurlige fortællinger”.