Tekst Hasse Jørgensen, pressefoto, fredag den 19. februar
Står det til borgmester Jesper Frost Rasmussen (V) skal der lukkes mere op for samfundet i Esbjerg Kommune.
Borgmesteren skal som landets andre borgmestre deltage i et stort, virtuelt møde med en række ministre mandag formiddag. Emnet er netop oplukning eller mangel på samme.
I den offentlige debat er der på det sidste flere og flere, der slår til lyd for, at der åbnes mere for samfundet i de regioner og områder, hvor smittetallet er meget lavt.
– Jeg er helt enig i, at med de lave smittetal, der er nogle steder, bør man kunne åbne mere, siger Jesper Frost Rasmussen.
Han peger blandt andet på, at detailhandlen kunne åbne mere med de restriktioner, der er.
– Vi kan jo se, når vi står i kø ved Pompei eller Kvickly, at folk er gode til at overholde restriktionerne. Ved bageren må der være et vist antal personer i butikken, og folk venter pænt udenfor, indtil der bliver plads inde i butikken.
– Og på folkeskolerne og katedralskolen kunne der også åbnes mere. På folkeskolerne er der jo ingen elever, der krydser kommunegrænserne. Det er der måske på katedralskolen, men det er alligevel et begrænset område, de studerende kommer fra, lyder det fra borgmesteren.
– Men der er jo steder som f.eks. i Kolding, at der kommer nye smitteudbrud?
– Selvfølgelig skal vi være opmærksom på smittefaren, men vi kan jo ikke lukke hele samfundet ned, fordi der er enkelte områder, hvor der er relativt store smittetal.
– Da vi startede nedlukningen, lå incidenstallet for Esbjerg Kommune på omkring 200. Nu er tallet under 20, så det er en helt anden situation, påpeger borgmesteren.
Incidenstallet er det tal, der angiver, hvor mange indbyggere pr. 100.000, der er smittede.









































































