Tekst Hasse Jørgensen, pressefoto, onsdag den 11. marts 2026
Det er ikke kun de voksne, der skal sætte vigtige krydser i marts.
Børnevalget 2026 er nemlig skudt i gang, og i Esbjerg Kommune er det denne gang børnebiblioteket i Ribe, der er valgsted.
Mens de voksne stemmer til folketingsvalget, kan børn i alderen 4-12 år vælge deres yndlingsfigurer fra kendte og elskede børnebøger.
Det giver børnene mulighed for at få en smagsprøve på, hvad det vil sige at gå til valg.
På børnebiblioteket i Ribe er der opsat en stemmeboks og printet stemmesedler.
Og det er et stærkt hold af kandidater, der kæmper om de unge vælgers gunst. Blandt dem finder man Sally og hendes pinlige far, den biografaktuelle flodhest Mumbo Jumbo, Børste fra DR’s Minisjang og teenagepigen Mira.
Ved sidste valg deltog over 23.000 børn på landsplan, og dengang vandt kandidaten Møgmis med sloganet: ”Ja til retfærdighed.”
Så kom forbi Ribe bibliotek frem til og med den 24. marts og giv børnene mulighed for at afgive deres stemme.
FAKTA:
Børnevalget er arrangeret af Danmarks Biblioteksforening og Ballerup Bibliotekerne og er i samarbejde med folkebiblioteker over hele landet blevet afviklet siden 2015.











































































