Tekst Hasse Jørgensen, arkivfoto Torben Ravnborg Nissen, 3. oktober 2026
Hvordan var det at være barn i vikingetiden?
Det kan man få svar på i museet Ribes Vikinger.
I efterårsferien kan hele familien gå på opdagelse i Ribes vikingehistorie med leg, udklædning og kreative aktiviteter. Ved et besøg i Riberødder – børnenes vikingeby, kan børnene trække i vikingetøjet og lege sig ind i en verden fyldt med handel, håndværk og fortællinger.
Der er også mulighed for at udforske runernes hemmeligheder og dekorere egen lille runesten med tegn og mønstre. Og når efterårsmørket falder på, kan børnene i anledning af festivalen Dunkel lave lys af bivoks, præcis som man har gjort siden vikingernes tid i Ribe.
Tag familien med til en efterårsferie, hvor historien ikke kun skal ses, men også mærkes og leges.
Museet i Ribe drives af Museum Vest, der også står for Fiskeri- og Søfartsmuseet i Esbjerg, og her er der også en række aktiviteter for gæsterne i efterårsferien.




































































