Tekst og fotos Hasse Jørgensen, onsdag den 10. maj 2023

Det er efterhånden svært at finde nogle superlativer om duoen Hans Theessink og Knud Møller, der ikke er brugt.

Parret er fabelagtige, og den måde, de hver især behersker deres instrumenter på er unik. Det samme er den bas, de to sammen skaber.

Hans Theessink og Knud Møller gav for vel nok 6. gange koncert i Ribe onsdag aften ved et arrangement lavet af kultur- og musikforeningen Quedens i rundgangen på Ribe Katedralskole.

Hans Theessink er blues veteranen på den absolutte gode måde. Hans sange, hans stemme og hans spil går rent ind, og der er en god grund til, at Knud Møller har fået prædikatet Danmarks bedste guitarist.

De to har efterhånden gennemført adskillige koncerter sammen, og det kan mærkes på deres samspil. Ikke sådan at forstå, at det er blevet rutine, men de kender hinanden og de komplimenterer hinanden på fremragende vis.

Deres musik består af dels den stille og rolige blues, og dels af den blues, der har mere ”gnist og tempo” Men Hans Theessink og Knud Møller kender begge genrer og behersker dem. Det blev der givet prøver på onsdag aften på katedralskolen. Kun synd, at ikke flere end små 150 tilhørere fik del i denne store oplevelse.

Et forventningsfyldt publikum fik forventningerne indfriet