Tekst Ruth Christenswen, formand for Venskabsbyforeningen, foto Venskabsbyforeningen, mandag den 4. november
Hvert år fejres den 3. oktober som Tysklands genforeningsdag, ”Tag der deutschen Einheit”. I Ribes østtyske venskabsby Güstrow, som ligger 40 km syd for Rostock, er der tradition for at arrangere Kulturnat aftenen før. Netop til denne begivenhed var Venskabsbyforeningens medlemmer inviteret. 20 medlemmer deltog i rejsen, de fleste privat indkvarteret.
I anledning af 30 året for Murens fald havde vi ønsket et foredrag om tiden derefter. Borgmester Arne Schuldt påtog sig opgaven og fortalte meget interessant om den store udvikling, som Güstrow har gennemgået i løbet af de seneste 30 år. Güstrow har omkring 30.000 indbyggere. Den fremstår i dag som en velrenoveret by med en smuk bymidte. Borgmesteren nævnte også de mange problemer, der fulgte efter genforeningen, især de mange nedlagte arbejdspladser. Og byens indbyggertal faldt med 10.000.
Güstrow har tilnavnet Barlachstadt efter den berømte billedhugger Ernst Barlach, som levede sine sidste 20 år i byen. Ligesom Emil Nolde blev hans kunstværker konfiskeret af nazisterne, og han fik forbud mod at arbejde.
Et besøg i Barlachs Atelierhaus med en spændende guide var et af turens højdepunkter.
Som sidste programpunkt på turen fik vi en rundvisning i Güstrow, hvor domkirken med Barlachs ”Schwebende Engel” også blev studeret.
Kontakten til Güstrow går helt tilbage til 1972, hvor byrådsmedlem Leonhardt Petersen via regeringen i Østberlin udvirkede, at Ribe fik Güstrow som venskabsby. Leonhardt var kommunist og havde de rette forbindelser. Han arrangerede mange ture til Güstrow, men først efter Murens fald kunne de almindelige güstrowere besøge Ribe. Leonhardt Petersens datter, Any Laugesen, deltog også denne gang i turen.











































































