Tekst og arkivfoto Hasse Jørgensen, tirsdag den 22. oktober.

Beboerne på plejecentret Margrethegården i Ribe vil i en tre måneders periode selv kunne vælge, om de vil have varm mad til middag eller til aften.

Byrådets udvalg for sundhed og omsorg har besluttet at indføre en tre måneders forsøgsperiode, hvor beboerne selv kan vælge.

Blandt andre Nini Oken (S) har slået til lyd for, at der skal være valgfrihed. Hidtil har det været sådan, at den varme mad er serveret om middagen, mens der har været smørrebrød om aftenen.

– I forsøgsperioden vil vi lade det være op til de enkelte borgere, om de gerne vil have varm mad middag eller aften, og så må vi se, hvad vi finder ud af, siger formanden for udvalget, Olfert Krog (DF).

Kan det gøres indenfor de økonomiske rammer?

– Det har jeg igen ide om, for vi har ikke kunnet få nogle estimerede tal fra forvaltningen. Vi er nødt til at prøve for at se, hvad det koster, så vi har et sikkert grundlag at arbejde videre på.

– Nogle er vant til at spise varm mad om middagen, og andre spiser varm mad om aftenen. Man er stadig et selvstændigt individ, når man kommer på plejehjem, og det skal man gerne blive ved med at være. Derfor giver vi nu denne mulighed, siger Olfert Krog.

Forud for behandlingen i udvalget var madforslaget til afstemning på plejehjemmet. 56 beboere blev spurgt, hvad de ønskede, og svaret var ikke entydigt.

28 ville fortsætte med varm mad om middagen, 12 ønskede det om aftenen, for 11 var det lige meget, og fem svarede ”ved ikke”