Tekst og fotos Hasse Jørgensen, Fredag den 28. august

Det skal være galt, før det kan blive godt. Den sætning passer fortrinligt på om- og tilbygningen af Specialcenter RABUs afdeling Bøgealle 5.

For fire millioner kroner har afdelingen fået et gevaldigt løft i forhold til tidligere, og det betyder, at både de otte beboere, besøgende og personalet har fået langt bedre forhold at lave og arbejde under.

Dels er afdelingen bygget om, og dels er den udvidet med 100 kvadratmeter, og det har bl.a. givet plads til to nye badeværelser, så der nu er fire mod de tidligere to. Dertil er kommet to nye værelser og nye opholdsrum, så det nu er muligt at dele beboerne i hold. Det betyder, at de, der gene vil larme lidt, kan være et sted, og de, der gerne vil have ro, kan være et andet sted, ligesom der er plads til, at beboerne kan trække sig lidt tilbage med besøgende.

Hele herligheden blev officielt indviet i går med deltagelse af bl.a. formanden for udvalget for teknik og byggeri, Søren Heide Lambertsen (V) samt formanden for børn- og familieudvalget, Diana Mose Olsen (SF).

De to glædede sig i deres taler ved åbningen over de gode forhold, der er blevet på stedet.

Søren Heide Lambertsen fortalte, at en forsinkelse på fem måneder i byggeriet skyldtes en række uforudsete hændelser. Bl.a. skulle varme- og vandrør samt elledninger lægges om, fordi de ikke lå der, hvor tegningerne viste, og de lå i vejen. Dertil kom en skypumpe, der lige rev en sandpude med sig, og endelig have nogle rotter fundet behag i stedet. De er nu blevet forvist.

Diana Mose Olsen nævnte, at der længe har været et behov for forbedringer, og hun fandt det specielt vigtigt, at støjniveauet er reduceret og at der er god plads til kørestole. Ligeledes fandt hun det vigtigt, at hjælpemidlerne nu kan opbevares afsides, når de ikke er i brug. Det giver mere hygge og indtryk af, at det er et hjem.

En glad centerleder Margit de Place bød velkommen og viste rundt i de nu større og lysere lokaler.

Specialcenter RABU, der ligger på adresserne Bøgealle l, 3, 5 og 7 har i alt 40 beboere. Tilbage står nu ønsket om renoveringen af Bøgealle 7, da de tre andre afdelinger er moderniseret og udvidet.

En af beboernes hyggelige værelse

Et af opholdsrummene

Diana Mose Olsen talte mens Bo Maimburg og Søren Heide Lambertsen lyttede