Tekst & Foto: Johnny Tauman
17. februar 2023
Mens tågen indhyllede det meste af Sydvestjylland – og dermed også Ribe Camping, var der hygge, varme og en duft af brunkager, da RYK IND RIBE kikkede forbi Villa Krea, der ligger mellem Farupvej og Hovedbygningen med Reception, butik, bageri mm.
Athene og Alma var godt beskæftiget med at dekorere de forskellige brunkager – og nød at være i det kreative hjørne, hvor tiden på det nærmeste gik i stå. – Hov, nu glemte vi vist i plade i ovnen, lød det fra pædagog Bente Søgaard, som har ansvaret for aktiviteterne i bla. Villa Krea. – Nå pyt, så laver vi bare nogle huller i kagerne – så kan de komme til at hænge på fastelavnsris eller på små grene.
Familien er kommet til Ribe Camping for at nyde vinterferien – og valget faldt på overnatning / ophold i en af hytterne til højre for indgangen. – Vi har selv campingvogn, men den står stadig opmagasineret – der kan jo stadig kommer en vinterperiode, lød forklaringen.
– Jeg har været ansat på Ribe Camping i 12 år, fortæller Bente Søgaard, der er bosiddende i Grindsted. Hun står for det kreative værksted, som omfatter en lang række tilbud: – Onsdag stod den på bålhygge sidst på eftermiddagen, hvor der blev lavet snobrød, popcorn og skumfiduser, kommer det med et stort smil, inden hun skal over i skoven sammen med familien for at finde nogle grene. I vinterferien tilbød Villa Krea desuden LAN PARTY.
Der er aktiviteter for børn i alle ferier – og Villa Krea savner ikke materialer. Der er nemlig en velfungerende ordning, hvor pladsens gæster indsamler genbrugsmaterialer. Om sommeren afholder Ribe Camping pool party, hvor Bente har flere opgaver. – Det er skønt at opleve, hvordan børn slår sig fri i vandet og skaber venskaber på tværs af alder og nationaliteter.