Tekst Hasse Jørgensen, foto Esbjerg Kommune, torsdag den 26. august

Asylcenter Syd i Hviding er lige som redaktionen på Ryk Ind Ribe blevet bestormet af folk, der vil vide, om asylcentret har behov for legetøj, tøj eller andre ting til de afghanske flygtninge, der er kommet til asylcentret over de sidste par dage.

Lederen af centret, Niels Bøgeskov Frederiksen, fortæller, at som situationen er lige nu, har man ikke plads til mere, men i løbet af et par dage, vil der formentligt igen være et behov.

– Vi er blevet bestormet af folk, der vil hjælpe, og jeg vil sige, at interessen har været helt vild. Det takker vi mange gange for, men lige nu kan vi simpelthen ikke tage mere, fordi vi skal have sorteret i alt det, vi har fået.

– De sidste dage har vi knoklet for at få folk indskrevet, og når det er færdigt, og vi har fået sorteret i de ting, vi har fået, kan vi danne os et overblik over behovet, fortæller Niels Bøgeskov Frederiksen.

Hvor mange afghanske flygtninge har i fået?

– Vi fik 72 i forgårs og 61 i går. Det er alle børnefamilier.

Niels Bøgeskov Frederiksen fortæller, at det er gået meget hurtigt de sidste dage. I forgårs fik man om formiddagen melding om, at der ville komme 72 i løbet af eftermiddagen. De kom klokken 22, og i går fik man melding om flere flygtninge om eftermiddagen. De kom klokken 21.

Kan i tage flere?

– Det kan vi godt. vi er klare og har forberedt os på det. Og jeg er stolt over og imponeret af det personale, vi har. De gør virkelig en kæmpe indsats for at løse opgaven, siger centerlederen.

I forvejen havde Center Syd omkring 170 flygtninge, så nu bor der omkring 300 flygtninge i det tidligere hospital.

Om der kommer flere, vides ikke i skrivende stund. Det sidste danske evakueringsfly er lettet fra Kabul, men hvordan flygtningene efter ankomst til Danmark skal fordeles, er ikke afgjort endnu.