Tekst Hasse Jørgensen, foto Arkitektfirmaet ADEPT, fredag den 1. maj 2026
Med valget af arkitekt er Ribe VikingeCenter nu kommet et stort skridt tættere på at realisere visionen om en ny ankomstbygning til 75 millioner kroner, som blandt andre A.P. Møller Fonden, Aage og Johanne Louis-Hansens Fond og Augustinus Fonden har gjort mulig.
Vinderen af arkitektkonkurrencen er ADEPT. Sammen med formidlingsarkitekterne Torden & Lynild skal vinderteamet nu føre projektet ud i livet og skabe den markante nye indgang til vikingetiden i Ribe.
Ribes unikke vikingetidshistorie tiltrækker i stigende grad gæster til området. Det er en udvikling, som mærkes tydeligt på Ribe VikingeCenter, hvor besøgstallene er i vækst. Med “Porten til Ripa”, som projektet bliver kaldt, tager centret et vigtigt skridt for både at løfte gæsteoplevelsen og ruste sig til fremtiden.
– Det her er en milepæl for Ribe VikingeCenter. Vi har haft en meget stærk arkitektkonkurrence med høj kvalitet, og vi glæder os til at arbejde videre med et projekt, der både arkitektonisk og oplevelsesmæssigt løfter vores gæsters første møde med stedet, siger Hans Kjær, bestyrelsesformand for Ribe VikingeCenter.
Vinderforslaget er en moderne og nutidig bygning primært opført i træ, og som trækker på vikingetidens håndværksmetoder og materialeforståelse, der også forener nutidens bæredygtighedshensyn med vadehavsnaturen og Ripas historiske betydning.
”Porten til Ripa” kommer til at rumme billetsalg, butik og et område, hvor gæsterne bliver introduceret til historien om vikingernes by. Herfra føres gæsterne videre ud i landskabet til en lysning, hvor tre stier åbner indgangen til det rekonstruerede vikingemiljø.
– Porten til Ripa er formgivet som en bevægelse fra nutidens tempo til vikingetidens nærvær. Med træ, lerjord, lys og synlige samlinger bliver arkitekturen mere end en ramme om udstillingen – den bliver en del af stedets fortælling, siger Anders Lonka, partner hos ADEPT, der fortsætter: – Vi glæder os helt enormt til at komme i gang med opgaven, som samler så mange af de temaer vi helst vil arbejde med – stedsspecifikt og ressourcebevidst byggeri, kultur og ikke mindst en engageret bygherre, der brænder ligeså meget for opgaven som vi gør.
Ribe VikingeCenter forventer, at “Porten til Ripa” kan stå klar til sæsonen i 2029. Byggeriet vil ikke påvirke hverken åbningstider, adgang eller aktiviteter på Ribe VikingeCenter.
Fakta
“Porten til Ripa” er navnet på Ribe VikingeCenters kommende ankomstbygning, som skal placeres på P-pladsens sydlige ende og stå færdig primo 2029.
Det samlede budget for “Porten til Ripa” er 75 millioner kroner. Projektet er realiseret med betydelig støtte fra en række fonde. A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formål bidrager med 30 millioner kroner. Derudover støtter Aage og Johanne Louis-Hansens Fond med 15 millioner kroner, Augustinus Fonden med 10 millioner kroner, Johan Hoffmann Fonden med 2,5 millioner kroner, Obbekjerfonden med 1,5 millioner kroner og Esbjerg Kommune med 8,5 millioner kroner. Fonden Ribe VikingeCenter bidrager selv med 7,5 millioner kroner.
Arkitektkonkurrencen blev udskrevet i begyndelsen af januar 2026 med deltagelse af fire dygtige tegnestuer.
Vinderteamet består af ADEPT, Reværk, Viggo Madsen og Opland.
Ribe VikingeCenter har siden 1992 rekonstrueret og levendegjort vikingetidens Ribe (Ripa), Danmarks og Nordens ældste by. Formidlingsmiljøerne, der er baseret på arkæologiske fund, præsenterer 300 års historie fra 700 til 1000 e.Kr. Flere end 1000 frivillige historieentusiaster fra ind- og udland er tilknyttet Ribe VikingeCenter, som har 75.000 besøgende i løbet af åbningssæsonen fra ultimo april til medio oktober.









































































