Tekst Hasse Jørgensen, foto Esbjerg Kommune, fredag den 8. september 2023
Der venter Anton Nørby-Lassen fra Ribe noget af en oplevelse, når han den 15. oktober skal til prins Christians 18 års fødselsdag på slottet.
Anton Nørby-Lassen er også 18 år, og sammen med Silje Boe Madsen, 18 år, Esbjerg, er han udtaget til at være Esbjerg Kommunens repræsentanter ved den royale fest.
93 unge fra kommunen havde budt ind på chancen for at repræsentere Esbjerg Kommune ved gallafesten. Silje og Anton blev de heldige i lodtrækningen og kan se frem til en helt særlig oplevelse i selskab med fødselaren, kongefamilien og unge fra hele landet.
Nu har de to unge sat jagten ind på deres flotte galla-outfits, og de er både spændte og glæder sig til en fantastisk aften på Christiansborg Slot.