Tekst Hasse Jørgensen, onsdag den 18. august
En lokal virksomhed, Control Polymers, der ejes af amerikanske Ameritech, har nu mulighed for at blive europæisk hovedkontor for det amerikanske firma, der bl.a. producerer varer i plastik til medicinalindustrien.
Det amerikanske firma har søgt om tilladelse til at opføre en ny produktionshal og udvide den eksisterende administrationsbygning. Et byggeri på i alt 1636 kvadratmeter, der skal danne den fysiske mulighed for at gøre Control Polymers til europæisk hovedkontor for det amerikanske firma.
Udvidelsen af virksomheden på hjørnet af Bohrsvej og Industrivej kræver en lang række dispensation fra lokalplanen bl.a. i form af en overskridelse af den besluttede bygningsprocent, begrænsning af facadelængde og højde på byggeriet. Udvidelsen ønskes bl.a. i en højde på 10,5 meter mod den nuværende gældende begrænsning på 8,5 meter.
Byrådets udvalg for plan og miljø siger god for planen og har besluttet at sende den i offentlig høring. Hvis ikke, der kommer væsentlige indsigelser her, kan firmaet gå i gang. Det kan få betydning for andre virksomheder i området, idet måske fremover kan få lettere ved at få dispensationer fra gældende regler.
– Vi har mange, store internationale firmaer i Ribe, og det er vi glade ved og stolte over. Vi vil gerne gøre meget for deres muligheder for at udvikle sig, siger formanden for udvalget for plan og miljø, Karen Sandrini (S) og føjer til:
– Et enigt udvalgt har godkendt planerne for Control Polymers og valgt at sende planerne i høring, og hvis ikke, der kommer væsentlige indsigelser, kan projektet godkendes. Vi er i udvalget bevidste om, at en endelig godkendelse af planerne kan danne præcedens for andre virksomheder i området, og det er et enigt udvalg, der har truffet beslutningen.
Amerikanske Ameriteh købte for godt et års tid siden Control Polymers.









































































