Tekst Hasse Jørgensen, foto René Jørgensen, tirsdag den 30. maj 2023

Efter korona-krisen har mange foreninger mistet medlemmer i form af børn og unge, der ikke er vendt tilbage til foreningslivet med deres fritidsaktiviteter. Det vil Jyske Bank i Ribe i samarbejde med DGI nu gøre noget ved.

Derfor er banken gået sammen med en række foreninger om udstedelse af et aktivitetspas, der giver børn og unge gratis adgang til at møde op i en forening, der er med i ordningen. Og Henrik Lykke, Jyske bank, fortæller, at der er plads til endnu flere foreninger i samarbejdet i Ribe-området.

– Syv foreninger i Ribe-området har indtil nu tilmeldt sig, og det handler om at få børnene og de unge aktiveret igen, fortæller Henrik Lykke.

På hjemmesiden www.aktivietspas.dk kan der læses meget mere om ordningen, og her kan man også printe et pas ud, ligesom man kan se, hvilke foreninger og organisationer, der er med i ordningen.

Passet giver adgang til tre gratis besøg i den pågældende forening på udvalgte dage, og dermed får de unge og børnene en mulighed for at se, om de pågældende aktiviteter er noget for dem.

De skoler, der vælger at uddele aktivitetspas, kan få et aktivitetsnet med forskellige redskaber, der kan bruges til forskellige aktiviteter.