Tekst Hasse Jørgensen, arkivfoto Ryk Ind Ribe, tirsdag den 29.april 2025

Igen i år holder Ribe Motion årets traditionsrige Tulipanløb som optakt til Tulipanfesten – og i år også Royal Run. Ribe Motion tilbyder i år udover en 8 km løbsrute og 4 km løb- eller gang rute, nu også en familierute på 1,89 km, der svarer til den one mile, der løbes eller gås under Royal Run den 9. juni.

Det er vigtigt for arrangørerne af løbet, at alle skal glædes ved den oplevelse det er at deltage i et så stort løb, også for de, der er uden de mange træningstimer og kilometer i benene.

Det er også et socialt arrangement, hvor man får løbet eller gået ved siden af nogle, man måske ikke kender og måske får en lille snak med imens ruten gennemføres. Så man kan sagtens tilmelde sig uden at skulle have en løbe- eller gå makker at følges med. Familier, de unge som de ældre, kan med den nye korte rute også følges ad, når de nu alligevel er samlet op til pinseferien. En god optakt til Ribes årlige pinsefest.

Ribe Motion har brug for frivillige til afvikling af Tulipanløbet og har du/i mod på det, kan man tilmelde sig til Jens Christian på sorensen.ribe@post.tele.dk.

Du kan læse mere på på hjemmesiden www.tulipanlob.dk, hvor du også kan tilmelde dig til enten en af ruterne eller som frivillig.

Sidste år var der 559 glade deltagere, og der er i år plads til endnu flere, så skynd dig at tilmelde dig, din familie, kollega, nabo eller ven. Jo flere der er, jo mere festligt bliver det og jo flere kan du overhale eller sludre med undervejs.

Tulipanløbet gennemføres onsdag den 4. juni med start fra p-pladen ved Hovedgangen, hvor der bydes velkommen klokken 18,20.