Tekst og fotos: Renè Jørgensen
16. maj 2022.
88-årige Lene Hansen deltog i 25 år i damefrokosten
– Der er lige en historie, du skal høre og have med i RYK IND RIBE, fik jeg oplyst, da jeg skulle dække damefrokosten i lørdags.
Mia Havshøj, en gæv Ribe-pige, syntes bare, at Lenes historie er så god, at den skal deles med andre.
Jeg sad sammen med Lene Hansen ved et bord uden for damefrokost teltet. Lene holdt lidt lav profil i år, som man siger, men det er der vel egentligt også i orden, når man er blevet 88 år, og har været fast gæst til frokosten i mere end 25 år.
– Ja, jeg holder lav profil nu, lød det fra Lene, der lige viser krykken. – Men jeg har mange gode oplevelser fra denne fest. I dag bor jeg på Bøge Allé, men da jeg var yngre, boede min mand og jeg på Nørremarken.
Det kommer vi tilbage til.
– Som unge kunne vi godt finde på at springe i åen og blive kølet lidt af, når vi havde fået øl og snaps til damefrokosten, fortalte Lene Hansen med et stort smil og pointerede: Vi havde da tøj på, og ja vi blev godt våde, men det klarede vi ved at gå ned til Kvickly. Der var der et vaskeri og der kunne vi tørre tøjet.
Men feste det kunne vi. For mange år siden havde jeg vist fået rigeligt med snaps, og var blevet lidt træt. Dengang var det på gåben hjem.
Lene husker det tydeligt. Jeg skulle jo på Nørremarken og havde nok dinglet en del. Jeg havde valgt at følge midterstriben på vejen hjem. Senere hørte jeg, at en bil fulgte efter mig, men det tog jeg nu ingen notits af.
Da jeg kom til vores indkørsel, vendte jeg mig om, og så at bilen, der havde fulgt mig, var en politibil. Det var et par flinke betjente fra Esbjerg, der havde passet godt på mig. Det var nok ikke det klogeste valg at gå midt på vejen hjem, men de to betjente var venlige og skældte ikke ud. Men min mand gjorde store øjne, da jeg kom hjem med politieskorte fra damefrokosten.
Om Lene Hansen er med næste år, bestemmer bentøjet, men ellers er der jo minderne at tænke tilbage på.
Tak for din historie Lene.









































































