Tekst og foto Hasse Jørgensen, onsdag den 18. juni 2025

Gensynsglæden var til at få øje på, og minderne kom væltende, da otte tidligere skoleelever mødtes til et usædvanligt jubilæum i Ribe. De otte tidligere elever på Valdemarskolen, som i dag hedder Ansgar Skolen, mødtes for at fejre deres 60 års afgangsdag fra den skole, der i de tidligere elevers terminologi stadig hedder Valdemarskolen.

Jens Okholm, Ribe, er var en af jubilarerne, fortæller, at de var 18 i klassen. Seks var forhindret i at møde, mens andre fire desværre er afgået ved døden.

Jubilæet blev markeret på skolen og med en frokost på Postgården og efterfølgende rundtur i Ribes gader, inden der blev sluttet af med kaffe på Pakhuset.

Deltagerne i jubilæet (billedet) var fra venstre Elna Borring, Marika Andreasen, Esther Habekost, Peter Brock Halling, Svend Oluf Bjerrin Hansen, Jens Okholm, Ninna Brunsgaard Winther og Anders Sørensen Brok.