Tekst & Foto Johnny Tauman
13. juni 2020

Første kapitel af to

Støjende råger er udskældte

En af de mest udskældte fuglearter er Rågen – ikke mindst, fordi rågerne samler sig i kolonier og laver en forfærdelig støj og bosætter sig tæt på bebyggelse. Rågen er fredet og må ikke jages. Derfor kan en regulering af bestanden på 150.000 / 75 par i Danmark kun ske gennem skydning af ungerne.
Rågen bygger rede i småskove eller parker – en rede bestående af kviste som anbringes højt til vejrs i høje træer. Rågen får 3-6 æg, som er grønlige med brune pletter – de lægges i slutningen af marts eller begyndelsen af april.

Rågerne er fredede – og derfor kan der kun reguleres i en kort periode

Rågeparrene holder sammen for livet – og når de kan blive op til 20 år gamle, så vil et stop for reguleringen have fatale konsekvenser – ikke mindst for naboerne til en larmende koloni.

Niels ( tv) og Claus fortalte om Ribe Jagtforenings indsats med regulering af rågerne

RYK IND RIBE har sat to jægere stævne i Ribe Plantage, hvor den tidligere Skovpavillon lå. Det drejer sig om Claus Smedegaard og Niels Henriksen fra Ribe Jagtforening. Mens vi snakker, opstår ”ud af ingenting” en gevaldig støj fra kolonien af sorte råger, hvor de voksne har en fjerdragt med metalglans i blåviolette farver – og et karakteristisk næb. Da kønnene er ens, er det svært at skelne hanner og hunner.

Reguleres i maj og juni

– Larmen kan måske skyldes, at flere af ungerne holder ”flyveøvelser” – og perioden, hvor der reguleres er ved at være slut, hvilket betyder, at de, der lever, har fred til næste forår, siger Niels Henriksen. Niels kan fortælle, at vildtkonsulenten har givet dispensation til Esbjerg kommune at regulere bestanden i perioden 1. maj til 15. juni – og at han har ajourført oversigt med samtlige reder i Ribe Plantage, omkring Andeøen og Anlægget. Niels oplyser, at der skydes i gennemsnit 1,5 fugl pr rede. I resten af året er rågens naturlige fjender: duehøgen, stor hornugle og ravnen. Men da de som nævnt bor i kolonier, så er de stærke sammen.

Niels fører statistik

I Ribe Plantage er der 474 reder – selvom det lyder som et højt antal, så toppede det tidligere med 750 reder. – Måske har du fulgt med i debatten om ynglende råger, da der forrige år skulle fældes træer gennem i Ribe Plantage i forbindelse med udvidelsen af Plantagevej? Niels kan fortælle, at fældningen af træerne efter yngleperioden kostede omkring 30 reder. Ved Andeøen / Mølledammen er der 240 reder, som reguleres af jægere fra bestyrelsen.

Opgørelsen over nedlagte rågeunger i 2019 viser 887. Niels´ skema beskriver, hvordan vejret var og hvor mange jægere, der deltog de enkelte dage samt det samlede udbytte.

Hvordan selve jagten foregår, fortælles af Niels, som tilhører det hold fra Ribe Jagtforening, som gerne står op kl 04:30 for sammen med 57 andre jægere de næste 2½ time at regulere bestanden i 6 hold, som bruger over 500 timer på reguleringen. Niels har listen med deltagere – og fordeler rederne. Og så er det ellers med at være på plads med blikket stift rettet mod rederne.

Kaliber 22 til jagten

– Vore rifler skal være skudt ind på skydebanen, forklarer Claus og pointerer, at de fleste anvender en salonriffel kaliber 22. Det er ikke sådan bare lige at skyde en råge, og jo flere blade der kommer på træerne, jo sværere bliver det.

Hvornår skyder man så ungerne?

– Det sker, når ungerne har forladt reden og sidder på en gren – og måske folder vingerne ud, mindst en halv meter fra reden, lyder det fra Niels efter mange års jagt. Jægerne betaler 50 kr for at være en del af det hold, som regulerer – og der holdes en hyggelig sammenkomst, når sæsonen er forbi. Og de skudte rågeunger? – Dem tager vi naturligvis med hjem – og tilbereder til lækre jagtretter. Stegte rågeunger er en stor delikatesse især blandt jægerne og de gæster, der inviteres på retterne, bryder Niels ind og sammen fortæller jægerne om, hvordan de tidligere kunne aflevere rågeunger til de lokale plejehjem. Det er ikke længere muligt pga. lovgivningen.

(fortsættes søndag)