Tekst Torben Ravnborg Nissen, arkivfoto, søndag den 5. juli 2026

Syd- & Sønderjyllands Politi fik lørdag aften en anmeldelse om en muligvis bevæbnet mand i en biografsal i Esbjerg

Syd- & Sønderjyllands Politi fik lørdag aften klokken 21.00 en anmeldelse om, at en mand med en pistollignende genstand i en taske var gået ind i en biografsal i Esbjerg, hvor der blev vist en film og var biografgængere til stede.

Politiet var hurtigt fremme og fik klokken 21.19 anholdt en 51-årig mand fra Esbjerg Kommune i biografsalen. Politifolkene var i fuldt udstyr og bevæbnede, da de trængte ind. Dette er standard ved denne type indsats af hensyn til både politiets og borgernes sikkerhed, men kan virke voldsomt. Politiet fik derfor stoppet filmen efter anholdelsen og orienterede biografgængerne om, hvad der var sket og hvorfor.

Genstanden i tasken viste sig at være en legetøjspistol. Den 51-årige mand er sigtet for trusler på livet, da han viste den pistollignende genstand til en af biografens ansatte.