Tekst Hasse Jørgensen, fredag den 15. maj 2026

En 27-årig kvinde har været udsat for blufærdighedskrænkelse på de offentlige toiletter ved Sct. Pedersgade og Hovedengen. Kvinden mener, at hun blev filmet to gange under besøg på toilettet.

Politiet har fået anmeldelsen klokken 16.07 torsdag eftermiddag, og episoderne er formentligt sket i tidsrummet fra omkring klokken 14 til 16.

Kvinden har forklaret, at hun to gange i det tidsrum benyttede toilettet, og hun mener, at hun er blevet filmet af en mand, der opholdt sig ”båsen” ved siden af den, hun benyttede. Om det er sket med et mindre kamera eller en mobiltelefon, ved kvinden ikke.

Kvinden så manden og han beskrives som en mand på 30-40 år, dansk af udseende, almindeligt til buttet bygget, ca. 170 cm høj og bærer briller. Han var iført en hættetrøje og sorte joggingbukser.

Ole Hillerup fra Syd- og Sønderjyllandspoliti oplyser, at politiet meget gerne vil høre fra folk, der eventuelt har set manden omkring toiletterne eller oplevet en person opføre sig usædvanligt. Politiet kan kontaktes på 114.